Nakladatelství Atlantis vzniklo v roce 1989 z podnětu mladých brněnských disidentů. Snažilo se využít tehdejší novely zákona o družstevnictví a dosáhnout souhlasu státních orgánů s nezávislou nakladatelskou činností. K iniciativě se připojili zakázaní spisovatelé a v létě 1989 v Bzenci společně sestavili ediční plán.

Po listopadu 1989 mohlo nakladatelství začít uveřejňovat plánované tituly. Dnes lze říci, že Atlantis svůj závazek splnil a přivedl na knižní trh desítky těch, jimž v publikování bránila desetiletí komunistického režimu. Jsou mezi nimi Jana Červenková, Jiří Gruša, Milan Jungmann, Petr Kabeš, Ivan Klíma, Eda Kriseová, Sergej Machonin, Karel Pecka, Lenka Procházková, Zdeněk Rotrekl, Josef Šafařík, Pavel Švanda, Jáchym Topol, Jan Trefulka, Milan Uhde, Zdeněk Urbánek, Ludvík Vaculík a další.

Günter Grass a Milan Kundera svěřili Atlantisu vydávání celého svého díla.

Tvorba vycházející v Atlantisu se člení do několika řad. Jednu z nich tvoří paměti známých českých politiků a kulturních osobností, např. Václava Černého, Ladislava K. Feierabenda, Zdeňka Kalisty. Původní českou prozaickou tvorbu uvádí takzvaná „bílá řada“, charakteristická bílou obálkou s barevným kosodelníkem a kresbou. Ve „francouzské řadě“ v rámci programu F. X. Šalda vycházejí historická, filozofická a politologická díla francouzských autorů. Památky staré české literatury vycházejí od roku 1998 v nové ediční řadě Thesaurus absconditus. V roce 1999 vyšel titul Pavel Pešta: Satirik převratu Jiří Haussmann, první svazek nové řady Studánky, která bude zpřístupňovat dosud nevydané, opomíjené nebo těžko dostupné prameny k poznání české kulturní historie.

Objednejte si knihy nakladatelství Atlantis

Atlantis, spol. s r. o.
PS 374, Česká 15
602 00 Brno
tel., fax 05/42 21 32 21

Knihy si můžete objednat písemně nebo telefonicky, rádi Vám je pošleme na dobírku.

 

Zpět na titulní stranu

.
Copyright  © 1998–2001 Atlantis, s. r. o. & Lacerta Vršovice